Izdelki za farmakodinamikē tēs cimbiotikas (5)

Zdravje pri delu

Zdravje pri delu

Zakaj, kako? Oživite svoje podjetje na področjih pozitivnega zdravja, ekipne kohezije in uspešnosti. Omogočite svojim ekipam sredstva za zmanjšanje stresa v korist kakovosti življenja in dobrega počutja pri delu. Spodbujajte ustrezne navade glede prehrane, spanja in obvladovanja stresa, ki omogočajo vsakemu, da razvije svoj polni potencial. Ponujamo zabavne rešitve, ki razbremenijo 3 glavne teme zdravja: v pozitivnem, izobraževalnem in sodelovalnem pristopu v majhnih, vključujočih skupinah, ki mobilizirajo kolektivno inteligenco. Sérotonine Plus Kabinet strokovnosti vas spremlja znotraj podjetja pri medsebojnem razmišljanju in izvajanju delavnic, razprav, konferenc, interaktivnih, o problematiki stresa, prehrane in spanja. Sem na voljo za vaše projekte. Za več informacij nas lahko kontaktirate na 07.83.05.35.58 ali po e-pošti.
Staranje Eteričnih Olj

Staranje Eteričnih Olj

Peroksidacija in intramolekularne reakcije Olja iz oljk postanejo s časom žarkasta. Žarkost je kemična sprememba molekularnih struktur rastlinskih olj. Enaki kemični mehanizmi delujejo tudi na eterična olja. Prisotnost kisika, ki je naravno raztopljen v oljih, sproži te kemične reakcije. Te se pospešijo v prisotnosti svetlobe, zraka, temperaturnih skokov ali različnih nečistoč. Reakcijski mehanizem tega "staranja" se deli na dve fazi: peroksidacijo in intramolekularne reakcije (ali faza širjenja). Znanstvena literatura opisuje več primerov peroksidacije. Tukaj je primer linalola, ki je obilno prisoten v eteričnih oljih. (Primer: sivka, lavandin, timijan z linalolom, rožnato les, žajbelj, itd). V tem shemu linalol najprej doživi peroksidacijo. Ta proizvede nov spoj: 7-dhidroperoksid-3,7-dimetil-okta-1,5-dien-3-ol.
Encimski pripravki: Proteozym® N

Encimski pripravki: Proteozym® N

Proteozym® N kot monoencimski pripravek vsebuje bromelain (encime iz ananasa) ter cink. Proteozym® N podpira normalno sintezo beljakovin ter ohranjanje kosti, las, nohtov in kože. Kdaj in kje encimi? "Kršna kompetenca" encimov leži v regulaciji, podpori in pospeševanju vnetnih reakcij. S tem, ko proteaze in lipaze prispevajo k razgradnji celičnih fragmentov in izboljšanju mikrocirkulacije na mestu vnetja, delujejo protivnetno, anti-edematozno in na koncu tudi analgetično, torej lajšajo bolečine. Ker so večina patofizioloških procesov, od hematomov do bolečin v sklepih in raka, pripisani vnetjem ali pa so vsaj spremljani z vnetnimi procesi, se lahko encimi uporabljajo tudi pri zelo velikem številu bolezni.
Mravljinčna kislina 94%

Mravljinčna kislina 94%

MRAVLJIČNA KISLINA 94%
Encim - PEKARSKI ENZIM, MLEČNI ENZIM

Encim - PEKARSKI ENZIM, MLEČNI ENZIM

{"BACKENZYME":{"Amilaze":"EC 3.2.1.1","Lipooksigenaza":"","Oksidaza Glukoze":"","Lipaze":"EC 3.1.1.3","Transglutaminaza":"","Celulaze":"EC 3.2.1.4","Proteaza":"EC 3.4.21.112"},"MILCHENZYME":{"Laktaza":"EC 3.1.1.23","Lipaze":"EC 3.1.1.3","Pepsin":"EC 3.4.23.1","Kimosin":"EC 3.4.23.4"}}